Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PODYUMDA TARSUS HAVASI RÜZGARI
PODYUMDA TARSUS HAVASI RÜZGARI
Erkek modasının en önemli tasarımcılarından Niyazi Erdoğan Akdeniz esintileri ile çocukluğunun geçtiği kültür şehri Tarsus'tan ilham alarak 'dan Sonbahar-Kış 2018 Defilesini Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında "Tarsus Havası" isimli kolleksiyonu ile tanıtttı.
31 Mart 2018, 09:53
 
Yerel kültürümüzden aldığı kodları global moda trendleriyle harmanlayarak her sezon farklı ve beklenti uyandıran defilelere imza atan moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan’ın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonu için ilham kaynağı bu kez kendi ailesi yani anne ve babası. Daha önce farklı markalar ve ihracat firmaları için sayısız kadın koleksiyonu hazırlayan tasarımcı, bugüne kadarki moda haftası serüveninde ilk kez kadın ve erkek tasarımlarını tek koleksiyonda bir araya getiriyor.
 
image
 
Niyazi Erdoğan "Bugüne kadar kendi markamın DNA'sında kadın koleksiyonlarına yer bulamıyordum. Hikayelerim hep erkek odaklıydı. Son dönemde dünyada sosyo-politik anlamda farklı yönlerden esen rüzgarlar benim de tasarım çizgimde yeni kararlar almamı gerektirdi. Ve elbette Niyazi Erdoğan markasının güçlü ve kendi ayakları üzerinde duran kadınlar tarafından da giyilmesi arzusunu doğurdu," diye özetliyor bu değişim sürecini.
 
Niyazi Erdoğan’ın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonu için yola çıkış noktası, aklına ilk gelen annesinin (ve dolayısıyla babasının) hatıraları, fotoğrafları ve gardıropları… Evde iş yaparken giydiği elbisenin deseninden nişan tuvaletine kadar birçok verinin yanı sıra,babasının delikanlılık yılları da erkek koleksiyonuna baz oluşturuyor.
 
image
 
Kadın ve erkek tasarımlarını hem birbirine bağlayan hem de ayrıştıran detaylar ise aynı podyumda ahenk içinde yer alıyor. Erkek koleksiyonu sarı, haki ve bordo etrafında hareket ederken kadın renk paleti yeşil, mor ve turuncu renklere odaklanıyor. Her iki koleksiyonda denim eşit oranda yer alırken, kadında geleneksel basma kumaşının dokunuşu öne çıkıyor. Erkekte ise ağırlıklı olarak corduroy (fitilli kadife) kullanılıyor. Çukurova'da kadınların vazgeçilmez aksesuarı altın takılar ve örme çantalar defilenin styling'ine ışıltı katarken tasarımcı, erkekler için babaannesinin duvar halısını hem desen hem materyal olarak değerlendiriyor.
 
image
 
Niyazi Erdoğan, daha önceki defile sezonlarında uluslararası üne sahip grafik tasarımcımız Yurdaer Altıntaş’tan üstat şair Tevfik Fikret'e, başarılı heykeltıraş ve matematik tutkunu İlhan Koman'dan İstanbul'a karakterini veren yapılara imza atmış mimarımız Sedad Hakkı Eldem'e, ünlü aktörler Ayhan Işık, Sadri Alışık ve Muzaffer Tema'dan Çiçek Abbas filmine kadar pek çok farklı isme dokunan koleksiyonlar hazırlamıştı.
 
image
 
Koleksiyonun kreatif direktörlüğünü her sezon olduğu gibi yine Barış Çakmakçı üstleniyor. Defilenin koreografisi Akif Örük'e ait. Defilenin Anadolu ruhunu yansıtan müzikleri ise Serhat Erdem'in remiksleriyle hareketleniyor. NARS'ın profesyonel makyaj artistlerinin hazırladığı makyaja, Makas ekibinin tasarladığı saçlar eşlik ediyor.
 
image
 
Niyazi Erdoğan'ın bu ses getiren kolleksiyonunu #TarsusHavasi etiketi altında takip edebilirsiniz.
 
Şeffaf Gazete

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 İMAMOĞLU O YAYINA ÇIKMAMALI -S.Önkibar
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OYUNUZ KİME OY VERECEKSİNİZ ?
EN ÇOK OKUNANLAR